Lütfen Bekleyiniz...

HABERLER
SSB BAŞKANI PROF. DR. DEMİR: “TAM BAĞIMSIZ SAVUNMA SANAYİİ YOLUNDA BÜTÜN ENGELLEMELERE RAĞMEN KARARLI BİR ŞEKİLDE İLERLEYECEĞİZ”
16.10.2019

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Barış Pınarı Harekatında kullanılan silah sistemleri ve son günlerde bazı ülkelerin aldığı silah satış yasağı kararlarına yönelik açıklamalarda bulundu. Başkan Demir, şunları kaydetti:

“Biz Savunma Sanayii Başkanlığı, vakıf şirketleri, özel sektör firmaları, kamunun ilgili kurumları, araştırma merkezleri, üniversiteler ve teknoparklarla, topyekun Türk savunma sanayii sektörünün bütün paydaşlarıyla birlikte her zaman olduğu gibi bugün de, Barış Pınarı Harekatında silahlı kuvvetlerimizle birlikteyiz, onların yanındayız.

Helikopterimizden insansız hava araçlarımıza, akıllı mühimmatlardan füzelere, piyade tüfeğinden zırhlı araçlarımıza ve elektronik harp sistemlerimize varıncaya kadar Mehmetçik’in sahada ihtiyaç duyduğu ve kullandığı sistemler çok büyük oranda yerli ve millidir, Türk mühendislerinin tasarladığı, geliştirdiği ve ürettiği ürünlerdir.

Bugünlerde Türkiye'nin kararlı duruşu karşısında bazı ülkelerden gelen ambargo, silah satış yasağı gibi kararlar bizi etkilemeyecektir. Bunlarla ilgili analizlerimizi yaptık, alternatif kaynak ve yerli üretim gibi konular da dahil gerekli tedbirleri aldık, almaya devam ediyoruz.

Bu operasyon ve bazı ülkelerden gelen bu sesler, savunma sanayiinde son yıllardaki yerlileştirme çalışmalarımızın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Biz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde haklı olduğumuz bu yoldan dönmeyecek, tam bağımsız savunma sanayii yolunda bütün engellemelere rağmen kararlı bir şekilde ilerleyeceğiz."