Lütfen Bekleyiniz...

HABERLER
BAŞKAN PROF. DR. DEMİR, "SAVUNMA SANAYİİNDEKİ TECRÜBELER SAĞLIK SEKTÖRÜNE AKTARILIYOR"
09.04.2020

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof Dr. İsmail DEMİR, savunma sanayisinde kazanılan tecrübeyi sağlık alanına da taşıdıklarını belirterek, "Bu zor günlerimizde böyle bir destekte bulunmak bizim için büyük bir gurur kaynağı." ifadelerini kullandı.

Başkanımız Prof. Dr. İsmail Demir, resmi sosyal medya hesabından yaptığı videolu paylaşımında, savunma sanayisinde kazanılan tecrübeyi sağlık alanına da taşıdıklarını bildirdi.

Savunma sanayisinde kazanılan yetenek ve teknolojilerin başka alanlara aktarılmasının uzun süredir gündemlerinde olduğuna işaret ederek, bu kapsamda ASELSAN'ın birkaç yıl önce sağlık alanında teşebbüslere başladığını hatırlattı.

Başkan Prof. Dr. Demir, yeni tip korona virüs (Kovid-19) ile mücadele sürecinde acil ihtiyaç olarak gündeme gelen solunum cihazı konusunda "Milli Teknoloji Hamlesi"nin bir katılımcısı olan ASELSAN'ın diğer ortaklarıyla beraber faaliyet yürüttüğünü, yerli ve milli bir tasarımı hayata geçirmek üzere çalıştığını aktardı.

"Üzerinde çalışılan başka ürünler de var"

Cihazların hızlı bir şekilde seri üretime geçeceğini vurgulayan Başkan Prof. Dr. Demir, şu değerlendirmede bulundu:

"Savunma sanayisi geniş testleri ve kalifikasyon süreçlerini gerektiren bir alan. İnsan hayatının çok önemli olduğu sağlık sektöründe de aynı süreçler hassasiyetle uygulanarak hızla sahaya ürün verilmesi mümkün olacak. Solunum cihazı buna ilk örnek. ASELSAN bünyesinde çalışılan başka ürünler de var. Onlar da ürün olarak ortaya çıktığında ve seri üretimi başladığında duyurulacak. Savunma sanayisindeki diğer şirketlerde de oluşan benzer kabiliyetlerin hayata geçirilmesi konusunda var gücümüzle çalışıyoruz."

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof Dr. İsmail DEMİR, bu süreçte emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür ederek, "Şu zor günlerde sağlık çalışanlarımıza böyle bir desteği verebilmek bizim için sevinç ve gurur kaynağı. Onlara da teşekkür ediyoruz, fedakârlıklarını unutmuyoruz, alkışlarımız onlar için. Millet olarak bu savaşı kazanacağımıza inanıyoruz." ifadelerini kullandı.