Lütfen Bekleyiniz...

HABERLER
KARAKULAK YÜKSEK FREKANS KESTİRME VE DİNLEME SİSTEMİ ARTIK KULLANIMA HAZIR
13.11.2020

Karakulak Yüksek Frekans Kestirme Ve Dinleme Sistemi Artık Kullanıma Hazır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aselsan Yeni Sistem Tanıtımları ve Tesis Açılışları programında, “Elektronik harpte bize çok büyük güç katacak Karakulak Yüksek Frekans Kestirme ve Dinleme Sistemi artık kullanıma hazırdır." diye konuştu.

Programda ASELSAN tarafından geliştirilen ve bugün itibarıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinin hizmetine giren Karakulak Yüksek Frekans Kestirme ve Dinleme Sistemine ilişkin video gösterildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) projesiyle ASELSAN tarafından geliştirilen KARAKULAK Sistemi; HF frekans bandı içerisinde tarama yapılması, algılanan haberleşme yayınlarının yönlerinin kestirilmesi, yerlerinin belirlenmesi, dinlenmesi, parametrelerinin çıkarılması ve kaydedilmesi işlevlerini yerine getiren bir Elektronik Harp (EH) Sistemidir. Sistemde, sayısal harita altyapısı üzerinde yer belirleme yeteneği bulunmakta olup sahadaki iki veya daha fazla sistemle, seçilecek uygun haberleşme altyapısı ile koordinasyonu sağlayarak hedefe ait yer belirleme yapılabiliyor.