Lütfen Bekleyiniz...

ETKİNLİKLER
3. ULUSLARARASI SİBER SAVAŞ VE GÜVENLİK KONFERANSI
01.12.2017

Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Uluslararası Siber Savaş ve Güvenlik Konferansı (International Cyber Warfare and Security Conference), 27-28 Kasım 2017 tarihlerinde Ankara’da; Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından, Başbakanlık, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, TÜBİTAK ve SASAD’ın destekleri ve Defence Turkey dergisi organizasyonu ile gerçekleştirilmiştir.

Etkinlik, Bilgi Teknolojileri Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Kılıç, Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Mustafa Şeker ve NATO Altyapı Hizmetleri Direktörü Dr. Gregory B. Edwards’ın yaptıkları açılış konuşmaları ile başlamıştır. Oturumlar, farklı ülkelerden siber güvenlik yöneticileri, uzmanları, NATO ve Türk temsilcilerinin panel oturumları ile devam etmiştir.

Bu yılki konferansın ana teması “Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi ve Kümelenme” olarak belirlenmiş, bu kapsamda konferans öncesinde gerçekleştirilen Akademi, Kamu ve Özel Sektör Çalıştayları sonucunda ortaya çıkan ülkemizde Siber Güvenlik Kümelenmesi kurulmasına yönelik model çalışmaları, etkinliğin 2. gününde Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Siber Güvenlik ve Elektronik Harp Sistemleri Daire Başkanı Muhammet Sami Ulukavak’ın açılış konuşmasında katılımcılarla paylaşılmıştır.

3. Uluslararası Siber Savaş ve Güvenlik Konferansı'nın sonunda, siber güvenlik kümelenmesi kapsamında insan kaynağı eksikliğinin giderilmesine yönelik siber güvenlik akademisi çalışma grubunun oluşturulması için Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve İstanbul Üniversitesi (İTÜ) arasında iyi niyet anlaşması imzalanmıştır.

İmza töreninin ardından Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Mustafa Şeker tarafından ülkemizde siber güvenlik alanında siber güvenlik kümelenmesi kurulacağı ve buna yönelik çalışmalara başlanıldığı duyurulmuştur.