Lütfen Bekleyiniz...

ETKİNLİKLER
İNSANSIZ VE AKILLI SİSTEMLER ÇALIŞTAYI / İNSANSIZ VE OTONOM KARA ARAÇLARI TASARIM YARIŞMASI- ROBOİK
15.12.2017

Savunma Sanayii Müsteşarlığı “İnsansız ve Akıllı Sistemler Çalıştayı” ile “İnsansız ve Otonom Kara Araçları Tasarım Yarışması- ROBOİK” Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. Sayın İsmail DEMİR ev sahipliğinde 14.12.2017 tarihinde Bilkent Otel’de gerçekleştirilmiştir.

Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. Sayın İsmail DEMİR'in açılış töreninde gerçekleştirdiği konuşmalarında;

“Bu yıl ilk kez düzenlenen 'İnsansız ve Otonom Kara Araçları Tasarım Yarışması' (ROBOİK), ülkenin şartları ve vizyonunun kapsamlı analizi neticesinde hedef ve öncelikler dikkate alınarak planlandığını ifade etti."

"ROBOİK'le biz 'hayal gücünüzü savunun' dedik. Kısa bir süre içinde Van'dan Edirne'ye, Sinop'tan Antalya'ya kadar yurdun dört bir yanından 500’ün üzerinde proje başvurusu gerçekleşti. Bunların 310 tanesi doğrudan değerlendirmeye girebilecek derecede hazırlıklarını eksiksiz tamamlamış olarak 23-25 Kasım tarihlerinde Ankara’da gerçekleşen değerlendirme kampında incelemeye alındı. Konularında uzman jüri heyeti tarafından detaylı ve çok aşamalı bir değerlendirme süreci sonrasında ilk yirmiye giren projelerin belirlendiğini söyledi.

Son dönemde insansız ve otonom sistemlerin öneminin arttığına işaret eden Müsteşar Demir, bu alanda "bir fikrim var" diyenlere, fikirlerin kanal bulmasını sağlayan mecralar oluşturmaları gerektiğini söyledi. Fikrin olgunlaşması, desteklenmesi, hayata geçirilmesi için her türlü desteği sunacaklarını anlatan Prof. Dr. İsmail Demir, çarkın sektör temsilcileri, araştırmacılar ve gençler tarafından döndürüleceğini dile getirdi.

Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail DEMİR, savunma sanayiinde en önemli meselelerden birinin insan kaynağı olduğuna dikkati çekerek, çalıştayın bu alanda insan kaynağının oluşturulması ve haritasının çıkarılması noktasında önemli katkılar sunacağını bildirdi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı olarak savunma sanayiine insan kaynağı yetiştirilmesi ve geliştirilmesi kapsamında çalıştıklarını dile getiren Demir, Müsteşarlık olarak savunma sanayiine insan kaynağı yetiştirilmesi ve geliştirilmesi kapsamında Savunma Sanayii Akademisi ile yeni teknolojilere, gençliğin dinamik yapısının yönlendirilmesi, farkındalığın artırılması, milli şuur ve özgüvenin yükseltilmesi amacıyla Ortaöğretim, Lise ve Üniversite seviyesini kapsayan Savunma Sanayii Gençlik Projesi’ni hayata geçirdiklerini belirtti.

Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail DEMİR, konuşmasında 2018 yılının ilk ayında duyurusu yapılacak olan ROBOİK için daha dinamik ve katılımcı bir yarışma sezonun müjdesini verdi.

ROBOİK yarışması 1.lik ödülü olan 100.000TL'yi Efe Modüler Otonom Araç projesi ile Uğraş AKPINAR'ın oldu. Uğraş AKPINAR'a ödülünü Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Sn. Celal Sami TÜFEKÇİ verdi.

Yarışmada 2.lik ödülü Dost Otonom Robot Projesi ile Çağrı DEMİRBAŞ'ın olurken 3.lük ödülü Otosar Halka-İl Projesi ile Hakan Cavit YILDIZ'ın oldu.

Yarışma kapsamında mansiyon ödülleri;

-Mergen Projesi ile Levent Tuna ve Cengiz Akarsu'nun

-Atılgan-1 Projesi ile Volkan Gökalp'in -Gergedan Projesi ile Tolga Yaşar Yılmaz'ın

YUNT-6x6 Taktik Tekerlekli İnsansız Kara Aracı Projesi ile Utku Yücelmiş ve Nurullah Taşkın'ın oldu.

Yarışmada Jüri Teşvik Ödülü Jüri Başkanı Sn. Prof.Dr. Metin YEREBAKAN tarafından BAYKUŞ projesi ile Barış Bumin, Abdulkadir Uruç ve Sayit Alişan'a takdim edildi.