Lütfen Bekleyiniz...

HABERLER
ROBOİK BASIN BÜLTENİ
28.12.2018

ROBOİK Yarışmalarında Ödüller Sahiplerini Buldu

Deniz teknolojileri geliştirebilmek, ulusal güvenlikten ulaştırma ve ticarete, enerji ve arama faaliyetlerine, telekomünikasyon, turizm, arama ve kurtarma, balıkçılık, çevresel araştırmalara kadar pek çok alanda denizcilik ekonomisini desteklemede hayati bir rol oynuyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı, ülkemizin askeri ve sivil teknolojilerle genişleyecek imkânların oluşturulmasına katkı sağlama hedefiyle 2017 yılından itibaren ROBOİK Yarışmaları düzenliyor. ROBOİK Yarışmaları kapsamında bu yıl düzenlenen “İnsansiz/Otonom Deniz Sistemleri Endüstriyel Tasarım Yarışması” ve “İnsansız Su Altı Araçları Prototip Yarışması”nda ödüller Savunma Sanayii Başkanlığı’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Ödül törenine Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile yarışmacılar ve öğrenciler katıldı.

 

İnsansız Su Altı Araçları Prototip Yarışması:

Üniversite ve Lise öğrencilerine yönelik düzenlenen bu yarışma, gençler tarafından yoğun ilgi gördü ve 10 takım finale kaldı. 8 üniversite ile 2 lise takımının yarıştığı final turunda takımlar, enkaz çıkarma, montaj, mayın imha ve otonom görevlerini yerine getirmeye çalıştılar. Bu görevleri yerine getirmek ve hazırlanan proje dokümanlarının değerlendirilmesiyle hesaplanan başarı puanları sonucunda; mansiyon ve teşvik ödülleri dahil 73.000 TL para ödülü yarışmacılara dağıtıldı.

 

İnsansız/Otonom Deniz Sistemleri Endüstriyel Tasarım Yarışması:

İnsansız olarak uzaktan kumandalı ve/veya otonom özellikli su üstü ve/veya su altı sistemlerinin endüstriyel tasarımı hedeflenerek düzenlenen bir yarışmadır. Yarışmaya 82 proje başvurusu yapıldı. Yenilikçi Yaklaşım, İhtiyaçlara Cevap Verebilme, Üretim ve Uygulanabilirlik, Görsel Kriterler, Konsept Detaylandırma gibi değerlendirme kriterleri sonucunda mansiyonlar dahil 60.000 TL para ödülü yarışmacılara dağıtıldı.

 

ROBOİK Yarışmalarının üçüncü ayağı olan İnsansız ve Otonom Kara Araçları (İKA) Geliştirme Yarışması’nda ise değerlendirme süreci devam ediyor.

 

Roboik, gelişen ve güçlenen Türkiye’nin daha etkin şekilde varlık göstermesine büyük katkı sağlayacak pek çok unsurun ortaya çıkarılmasında öncü rol oynayacak aktörlerden biri olacak. Tabana yayılarak fikri olan herkese ulaşma yaklaşımı, geleceğin dünyasını inşa ederken milli hassasiyetle katkı sağlamak yolunda atılacak adımların en önemlilerinden biri olacak.