Lütfen Bekleyiniz...

HABERLER
53 BİN ADET ÖZGÜN YERLİ TABANCA METE TESLİM EDİLDİ
07.02.2019

Cumhurbaşkanlığı İkinci 100 günlük icraat programında yer alan, en az 18 bin adet özgün yerli tabanca METE'nin teslim edilmesi projesinde hedeflenen sayının üzerine çıkıldı.

Savunma Sanayii Başkanlığı güvenlik güçlerinin silah ve mühimmat desteğini, yerli üretimlerle sağlamayı sürdürüyor. Cumhurbaşkanlığı İkinci 100 günlük icraat programında yer alan, en az 18 bin adet özgün yerli tabanca METE'nin teslim edilmesi projesinde hedeflenen sayının üzerine çıkıldı. İkinci 100 günlük süre zarfında, 29 binden fazla METE tabancası güvenlik güçlerine teslim edildi. Böylece şu ana kadar 53 binden fazla tabanca, yerli olarak üretilerek ve teslimatı sağlanmış oldu.

Samsun Yurt Savunma Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından geliştirilen "TP9 SF METE" ve Sarsılmaz Silah Sanayi A.Ş. tarafından geliştirilen "SAR9 METE" özgün yerli tabancaları, başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere, Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ndeki kullanımı yaygınlaştırılıyor. Her iki tabanca da yüksek sıcaklık testleri, zorlu çevresel koşul testleri ve düşük sıcaklık testlerini başarıyla tamamladı. Güvenlik birimlerinin hafif ve etkin bir silaha sahip olması amacıyla üretilen yerli tabanca METE'ler, 9 mm namluya ve polimer gövdeye sahip. Her iki model de iğne ateşleme mekanizmasına ve tek hareket tetik mekanizması bulunuyor. Ayrıca tabancalar, bir adet 15 ve iki adet 18 mermi kapasiteli olmak üzere, toplam üç şarjör ile teslim ediliyor. Tabancalara optik nişangah takılabiliyor. 30 bin atım ömrüyle uzun süre güvenlik güçlerine hizmet edecek METE, 750 gr ağırlığıyla da ergonomik bir kullanım sunuyor.

(Kaynak: Milliyet)