Lütfen Bekleyiniz...

HABERLER
SSB BAŞKANI PROF. DR. İSMAİL DEMİR KIRIKKALE’DE
07.02.2019

Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr.İsmail Demir, Savunma Sanayi Buluşması’na katılmak ve bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Kırıkkale’ye gitti.

Kırıkkale’de ilk olarak Valiliği ziyaret eden SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Sosyal Tesislerinde Kırıkkale'de, savunma sanayisi alanında faaliyet gösteren sektör temsilcileriyle bir araya geldi. SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir Kırıkkale'nin MKEK ile özdeşleşen bir il olduğunu söyledi. Demir, bugün bunu bir adım daha öteye taşımak için buluştuklarını, "Kırıkkale demek MKEK demek “in ötesinde, Türkiye'nin silah ve balistik patlayıcı merkezi olmasıyla ilgili konuşacaklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Kırıkkale'de nüveyi oluşturan MKEK'in yanında oluşacak Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) daha nasıl gelişir, geleceğin teknolojileri ile ilgili olarak balistik patlayıcı, kimya ve diğer yeni gelişmekte olan elektromanyetik lazer gibi alanlarda MKEK'in dışındaki sektörler nasıl yer alabilirler, MKEK'in kendisi nasıl büyütücü bir rol alabilir, geleceğe nasıl hep beraber bakabiliriz, bunları konuşacağız. Gelecekte olması muhtemel projeler ne, sadece sipariş ve ihtiyaç değil, buradan çıkacak fikirler, araştırmalar ön açıcı bir rol oynayabilir mi, buradaki alın terini beyin teriyle nasıl buluşturup katma değeri artırabiliriz gibi konuları istişare edeceğiz."

Bunun niyete ve gelecek planlarına bağlı olduğunu, Kırıkkale'yi sadece MKEK merkezli düşünmemek gerektiğini vurgulayan Demir, şunları kaydetti:

"Özellikle bunun altını çizmek istiyorum. MKEK, tarihi ve geçmişi köklü çınar gibi bir kurum. İnşallah çok daha önemli gelişmelerle atılımlar yapacak. Sadece ve sadece mevcut üretim, kabiliyet, potansiyel ve teknolojileriyle değil, geleceğe nasıl taşıyacağımızla ilgili de planlar ve projeler yapılması, bunların nasıl destekleneceğinin çok ince ince düşünülmesi gerekiyor. Türkiye'nin savunma sanayisi ekosisteminde Kırıkkale'nin de önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz. Genelde Ankara, savunma sanayinin merkezi gibi düşünülürken Ankara'ya bu kadar yakın bir ilin de burada çok önemli pay alması önemli. Burada çeşitli fikirlerin ortaya çıkacağını ve sanayicilerimizden gelecek fikirleri dinlerken bizim de plan ve projelerimizi onlarla paylaşacağız. Daha da önemlisi, bunun mekanizmasını kurmanın gündeme gelmesini istiyoruz."

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir toplantının ardından MKE Ağır Silah ve Çelik Fabrikası, Silah Fabrikası, Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile Kırıkkale Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.