Lütfen Bekleyiniz...

HABERLER
TANK AVCİSİNDAN HAREKETLİ HEDEFE TAM İSABET OMTAS FÜZESİ
06.04.2019

SSB tarafından başlatılan Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında paletli KAPLAN STA aracına entegre edilen Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi’nden OMTAS füzesinin hareketli hedefe karşı atışı başarıyla sonuçlandı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Türkiye'nin zırhlı kara aracı platformu üreticilerinden FNSS arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla imzalanan Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi kapsamındaki çalışmalar sürüyor.

Proje kapsamında paletli KAPLAN STA aracına entegre edilen Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi’nden OMTAS füzesinin hareketli hedefe karşı yapılan doğrulama atışı başarıyla sonuçlandı. Konya Karapınar Atış Test ve Değerlendirme Merkezi Grup Komutanlığı’nda gerçekleştirilen testte, duran araçtan 2250 metre mesafede bulunan hareketli hedefe yapılan atışta hedef başarıyla vuruldu.

Şubat ayında da duran araçtan duran hedefe yönelik yapılan doğrulama atışı başarıyla gerçekleştirilmişti.    

STA Projesi

Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterinde yer alan Kornet-E füzeleri ile Orta Menzilli Tanksavar Silahı (OMTAS) Projesi kapsamında tedarik edilecek füzelerin araç üzerinde kullanımı için ihtiyaç duyulan STA'ların yurt içi imkanlarla geliştirilmesi hedefleniyor.

FNSS, Kaplan araç ailesinin en hafif üyesini paletli tip ve Pars 4x4 aracını ise tekerlekli tip tanksavar aracı olarak üretime hazır hale getirdi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve yurt içinde geliştirilen tanksavar füzeleri de muharebe etkinliğini artıracak şekilde, projeye özel geliştirilen tanksavar kuleleri ile zırhlı araçlara entegre edildi.

Toplam 260 araçtan tekerlekli olanların tamamı OMTAS, paletli olanları ise bir bölümü Kornet-E, bir bölümü de OMTAS taşıyıcı olacak.

Bu yıl içinde teslimatlara başlanacak

FNSS’nin STA Projesi kapsamında geliştirdiği tekerlekli ve paletli tanksavar platformlarının kalifikasyon testleri devam ederken paletli Kaplan STA tanksavar platformundan OMTAS füzesinin doğrulama atışları da sürüyor.

Geçen yıl Kornet füzesi atış testleriyle doğrulanan STA tanksavar kulesine, ROKETSAN ile hızlı bir çalışma gerçekleştirilerek OMTAS entegrasyonu da planlandığı şekilde tamamladı.

Şubat ayında Konya Karapınar’da gerçekleşen atış testinde Kaplan STA tanksavar platformundan fırlatılan ilk OMTAS füzesi hedefi başarıyla vurmuştu. Bu kez duran araçtan hareketli hedefe yapılan atış başarıyla sonuçlandı.  Böylece projenin önemli bir aşaması daha geçilmiş oldu.

Yıl içerisinde projenin kalifikasyon testleri tamamlanarak, Türkiye'nin "yeni nesil tank avcısı" Kaplan ve Pars platformlarının teslimatlarına başlanacak.

Milli füzenin önemi artacak

Projeyle birlikte milli füze OMTAS'ın önemi ve kullanımı da artacak.

Üzerinde barındırdığı yüksek teknoloji ile modern savaş alanındaki tüm zırhlı tehditlere karşı etkili orta menzilli tanksavar silah sistemi olan OMTAS, özgün tasarımı ve üzerinde barındırdığı yeni nesil tasarımı ile öne çıkıyor.

Piyadelerin zırhlı birliklere karşı savunma ve saldırı gücünü artırmak amacıyla piyade tarafından taşınabilen kompozit tüp içerisinde tripod üzerinden ateşlenmek üzere geliştirilen bir anti-tank füze sistemi olarak tasarlanan OMTAS, bunun yanı sıra kara platformlarından da kullanıma uygun özelliklere sahip bulunuyor.

ROKETSAN tarafından geliştirilen OMTAS, kızılötesi arayıcı başlık ile karadan karaya zırhlı hedeflere karşı 4 kilometre menzile kadar kullanılabiliyor. OMTAS, atış öncesi/atış sonrası kilitlenme ile at-unut/at-güncelle özellikleriyle muharebe sahasında görev yapabiliyor.