Lütfen Bekleyiniz...

HABERLER
20 MM TOP GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ İMZALANDI
10.04.2019

 

ATAK helikopterinde kullanılan, halihazırda yurt dışından tedarik edilen 20 mm döner namlulu taretli silah sisteminin milli ve yerli imkânlarla tasarlanarak geliştirilmesini sağlayacak proje imzalandı. Yerli üretime geçildikten sonra sistemin farklı kara, deniz ve hava platformlarında da kullanılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığı İkinci 100 Günlük İcraat Programı içinde yer alan “20 mm Top Geliştirilmesi Projesi”, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile TR Mekatronik Sistemler San. ve Tic. A.Ş. arasında imzalandı.

Projeyle şu anda ATAK helikopterinde kullanılan, farklı kara, deniz ve hava platformlarında kullanma imkanı olan, hâlihazırda yurt dışından tedarik edilen 20 mm döner namlulu taretli silah sisteminin milli ve yerli imkânlarla tasarlanarak geliştirilmesi amaçlanıyor.

Proje kapsamında, ilk aşamada 4 adet prototip sistemin geliştirilerek kalifikasyon faaliyetlerinin tamamlanması, platform entegrasyon doğrulamasının tamamlanmasını müteakip de olası ihtiyaç adetleri doğrultusunda seri üretim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Tüm kritik alt sistem ve bileşenlerin yurt içi imkanlarla geliştirileceği Proje kapsamında 30 ay sonra 4 adet prototip sisteme ilişkin sistem seviyesi kalifikasyon faaliyetlerinin tamamlanması planlanıyor. Yerli üretime geçtikten sonra sistemin farklı kara, hava ve deniz platformlarında da kullanılması bekleniyor.