Lütfen Bekleyiniz...

HABERLER
ROBOİK “İNSANSIZ VE OTONOM KARA ARAÇLARI YARIŞMASI”NIN ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
22.09.2019

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından düzenlenen SSB 2019 ROBOİK “İnsansız ve Otonom Kara Araçları” Yarışmasının ödülleri sahiplerini buldu. İki kategoride birinci olan takımlara ödülleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi. Kategoriye giren diğer yarışmacılar ise ödüllerini SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Fatih Kacır ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar’ın elinden aldı. 

Savunma sanayinde önemi giderek artan insansız ve otonom sistemler alanında, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından düzenlenen “ROBOİK” çatısı altındaki yarışmalardan “İnsansız ve Otonom Kara Araçları (İKA) Geliştirme Yarışması”nın ödülleri sahiplerini buldu. 

Öğrenci ve Bağımsız Katılımcılar kategorisinde 78, Küçük Ölçekli İşletmeler kategorisinde 8 başvurunun yapıldığı projeler; Savunma Sanayi Başkanlığı, akademisyenler ve savunma sektörü çalışanlarından oluşan 20 kişilik Jüri Heyeti tarafından değerlendirildi. Değerlendirme sonucu 14 farklı üniversiteden 20 Öğrenci takımı ve 9 Bağımsız Katılımcı ile Küçük Ölçekli İşletmeler kategorisinde 5 takım finale kalarak yarışmaya katılmaya hak kazandı. 

27-28 Ağustos’ta SSB’de yapılan final yarışmasında Öğrenciler ve Bağımsız Katılımcılar Kategorisi için Meskun Mahal, Kurtarma ve İmha Görevleri belirlenerek, yarışmacıların belirleyecekleri 2 kategoride yarışmaları istendi. Küçük Ölçekli İşletmeler Kategorisi için Haritalama, Throwbot ve Offroad Görevleri belirlenerek, yarışmacıların belirleyecekleri bir kategoride yarışmaları istendi. 

Yarışma ile ilgili önemli bir detay da yarışmaya katılan öğrenci ve bağımsız katılımcılardan oluşan takımlara algoritmalarını gerçekleştirecekleri platform desteği ve Küçük Ölçekli İşletmelere maddi destek sağlanması oldu. Bu sayede, katılımcıların algoritmalara odaklanarak yerli ve milli yazılımların geliştirilmesi hedeflendi.  

Yarışmada dereceye girenlere ödülleri TEKNOFEST’te verildi. Öğrenci ve Bağımsız Katılımcılar Kategorisinde birinci olan İTÜ Racing takımı ile Küçük Ölçekli İşletmeler Kategorisinin birincisi Polonom Teknoloji San. ve Tic. A.Ş. ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı. 

Dereceye giren diğer yarışmacılara ödülleri TEKNOFEST kapsamında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Fatih Kacır ile T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar’ın katıldığı bir törenle verildi. Öğrenci ve Bağımsız Katılımcılar Kategorisinde İTÜ Seyyah takımı ikinci olurken, üçüncülüğü Erciyes Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi,  Gaziantep Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi takımları paylaştı. Küçük Ölçekli İşletmeler Kategorisinde ise Tulpar Arge Savunma ve Mühendislik Teknolojileri A.Ş ile Leo Mühendislik Ltd. Şti. teşvik ödülü aldı.