Lütfen Bekleyiniz...

HABERLER
STM TARAFINDAN DÜZENLENEN CAPTURE THE FLAG'19 YARIŞMASI
31.10.2019

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ tarafından, SSB ve Siber Güvenlik Kümelenmesinin destekleriyle bu yıl 5'incisi düzenlenen Capture The Flag'19 yarışması nedeniyle gerçekleştirilen etkinlikte konuşma yapan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr. İsmail Demir, siber güvenliğin son yıllarda savunma sanayisinin dışındaki alanlar için de önemli hale geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yürüttükleri çeşitli siber güvenlik projeleriyle kamu kuruluşları ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli ihtiyaçlarına cevap vermeye çalıştıklarını belirterek, "Bu çalışmalar yapılırken de önemli konu bu alandaki insan kaynağımızı yetiştirmek ve yabancı ürün bağımlılığının ortadan kaldırılması." dedi.

Birbiriyle iletişim içinde bulunan sistemlerin, toplum mühendisliğini de mümkün kılabileceğini dile getiren Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Büyük verileri toplayarak çeşitli ortamlarda iletişimde bulunanların yönlendirilmesi gibi bir dizi konunun gelecek yıllarda bir problem olarak çıkabileceğini görüyoruz. Siyasi ortamı yönlendirme, seçimleri etkilemek gibi konular da bunlara dâhil." diye konuştu.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi gibi yapılanmaların siber güvenlik alanında etkin olarak çalıştığını belirtti.

"SSB olarak yürüttüğümüz çeşitli siber güvenlik projelerinde gerek kamu kuruluşları gerek Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyoruz. Bu çalışmalar yapılırken de önemli konu bu alandaki insan kaynağımızı yetiştirmek ve yabancı ürün bağımlılığının ortadan kaldırılması."

“Barış Pınarı Harekâtıyla beraber Türkiye'ye yönelik saldırılar artmıştır.”

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, bu açıdan değerlendirildiğinde Capture The Flag'19 yarışmasının gelecek yıllarda birkaç kategoride, sadece saldırı değil koruma, birbirini test etme amaçlı yapılmasını ve bir kısmının da uluslararası boyutta olmasını önerdi.

STM Genel Müdürü Murat İkinci de yarışmaya ilginin giderek artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Yarışmayla gençlerimizin siber güvenlik alanına ilgisini artırmayı ve bu alanda ihtiyaç duyduğumuz insan kaynağının yetişmesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz." dedi.

Yarışma, ülkede siber güvenlik konusunda nitelikli insan gücü üretme girişimi ve gençleri siber güvenlik alanında kariyer yapmaları konusunda cesaretlendirmesiyle dikkati çekiyor.

Kaynak: AA