Lütfen Bekleyiniz...

HABERLER
13 ADET KORKUT ALÇAK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİLAH SİSTEMİNİ TSK’YA TESLİM ETTİK (VİDEO)
12.11.2019

KORKUT Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemlerinin seri üretimi sürüyor. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sosyal medya hesabından son gelişmeyi şu cümlelerle paylaştı: “Son teslimatlarla toplamda 13 adet KORKUT Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemini TSK’ya teslim ettik. Aselsan’ın milli imkanlarla geliştirdiği KORKUT, hava savunma kabiliyetlerimizi ileriye taşımamıza katkı sağladı. KORKUT, KOBİ ve yan sanayimize yeni yetenekler kazandırdı”

KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi, hareketli unsurlar ile mekanize birliklerin hava savunmasını etkin şekilde gerçekleştirmek üzere SSB tarafından yürütülen geliştirme projesi kapsamında ASELSAN tarafından tamamen milli imkanlarla geliştirildi.

KORKUT Seri Üretim Sözleşmesi SSB ile ASELSAN arasında 19 Mayıs 2016 tarihinde imzalandı. KORKUT sistemlerinin seri üretimi kapsamındaki ilk teslimat Mart 2019’da yapıldı. Son teslimatlarla birlikte toplamda 13 adet KORKUT Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi TSK’ya teslim edildi.

KORKUT Projesi, ülkemizin hava savunma alanındaki yeteneklerinin daha ileri bir noktaya taşınmasını ve bu alanda pek çok yeni teknolojinin kazanılmasını sağladı. KORKUT ve 35 mm Parçacıklı Mühimmat “ATOM” ile birlikte ülkemiz dünyada az sayıda ülkenin sahip olduğu bir yeteneğe milli olarak sahip hale geldi.

KORKUT Projesi’nde çok sayıda yerli kuruluş önemli görevler alıyor. Bu proje ile birlikte KOBİ’lere ve yan sanayi firmalarımıza iş hacmi yaratıldı; yeni yetenek ve altyapılar kazandırıldı.

K.K.K.lığı ihtiyaçları doğrultusunda dağıtık bir mimariye sahip olan KORKUT sisteminde her bir takım birbirlerine telsizle bağlı 3 adet Silah Sistemi Aracı (SSA) ve 1 adet Komuta Kontrol Aracı’ndan (KKA) oluşur.

Her bir Silah Sistemi Aracı; stabilize İnsansız Silah Kulesi, KORKUT sistemi için özel olarak geliştirilen 3 Boyutlu Takip Radarı, Elektro-Optik Sensör Paketi ve yüksek atım hızına sahip çift namlulu 35 mm silah sistemine sahiptir. Komuta Kontrol Aracı’nda ise 3 Boyutlu Arama Radarı ile TV Kamera, Termal Kamera ve Lazer Mesafe Ölçerden oluşan Elektro-Optik Sensör Paketi bulunmaktadır.

KORKUT; klasik tipte mühimmata ilave olarak yine ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmatı (ATOM) atma kabiliyetine sahiptir. KORKUT, alçak irtifa hava savunmasını uçak ve helikopterler gibi klasik hava tehditlerinin yanı sıra havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçları gibi güncel hava hedeflerine karşı da en etkili şekilde icra etmektedir.