Lütfen Bekleyiniz...

HABERLER
T-70 HELİKOPTERİNİN İLKİ HANGARDAN ÇIKARILDI
26.11.2019

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin ana yükleniciliğinde ve Sikorsky, ASELSAN, TEI ve Alp Havacılık firmalarının alt yükleniciliğinde ilk etapta 109 adet geliştirilecek olan  T70 helikopterinin hangardan çıkış etkinliği gerçekleştirildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin ana yükleniciliğinin yanı sıra T-70’in meydana gelmesinde Aselsan temel aviyoniklerin geliştirilmesi ve entegrasyonu, Sikorsky kokpitin geliştirilmesi, TEI  helikoptere ait olacak motorun üretilmesi, Alp Havacılık ise iniş takımları, dişli kutusu, detay parça üretimi ve montaj süreçlerinde rol aldı.

Etkinliğe T.C: Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı’ndan üst düzey temsilcilerin yanı sıra, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Başkanı, Silahlı Kuvvetlerden kuvvet komutanları, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün üst düzey müdürleri, alt yüklenici firmalardan çok sayıda üst düzey yönetici ve çok sayıda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii yöneticileri, mühendisleri ve projenin gerçekleşmesinde emeği geçen çalışanlar katıldı. 

T70 Genel Maksat Helikopter Programı; Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü gibi farklı tedarikçilerin ihtiyaç duyduğu toplamda 109 adet genel maksat helikopterinin temini amaçlanıyor. 

Proje kapsamında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, T70 helikopterlerinin kabin, kokpit, kuyruk konisi, yatay-dikey kuyruk, ana ve kuyruk rotor palleri gibi tüm ana parçaların üretimini gerçekleştirecek. TUSAŞ bunlara ek olarak, tüm ana parçaların üretimi, nihai montaj işlemleri, test ve entegre lojistik desteğini yapacak. 

Türk Genel Maksat Helikopteri Programı ile ülkemizin genel maksat helikopter ihtiyacı karşılanmış olacak ve Türk endüstrisi, askeri ve sivil alanlarda yurtiçi ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli rol alacak.