Lütfen Bekleyiniz...

HABERLER
SSB - OSTİM İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
31.01.2020

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, OSTİM Organize Sanayi Bölge Başkanlığı'nda gerçekleştirilen "SSB-OSTİM İşbirliği Protokolü İmza Töreni"nde yaptığı konuşmada, sanayi ekosisteminde çok disiplinli alanlara hizmet veren yetkinlikteki şirketlerin önem taşıdığını söyledi.

Başkan Prof. Dr. Demir, OSTİM ile imzalan protokolle sanayide yerlilik oranlarının daha yukarılara taşınacağını, savunma sanayisindeki teknolojik altyapı ve yetkinliklerin diğer sektörlere de katkıda bulunacağını tüm sektörlerde yerli üretim milli tasarımlar olmasını arzuladıklarını ifade etti.

İmzalanan işbirliği protokolüyle savunma sanayisi projelerinin sayısının ve çeşitliliğinin artacağını ifade eden Başkan Prof. Dr. Demir, "Protokolle bir dizi alt ürünle ilgili çeşitli kabiliyetlerin farkındalığı sağlanarak yerlileştirme faaliyetlerimizde daha derine inilip yerlilik oranlarımızın çok daha yukarılara taşınması sağlanmış olacak." dedi.

Konuşmanın ardından Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın tarafından söz konusu protokole imzalar atıldı. İmza töreninin ardından Başkan Prof. Dr. Demir basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Altay Tankı ihalesinin feshine yönelik talepler ve kendisinin görevi kötüye kullandığına ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine, söz konusu ihaleyi son derece şeffaf yaptıklarını dile getirerek "Siyasi polemiğe girmek istemiyoruz. Savunma sanayisinde onlarca proje ve ihale yapılıyor, bunların kendine göre şartları var. Altay tankı nedir, prototip nedir, derslerine çalışsınlar, ondan sonra bizle muhatap olsunlar." diye konuştu.

Altay tankının motoruna ilişkin siyasi arenadaki gelişmeleri de takip ettiklerini vurgulayan Başkan Prof. Dr. Demir, konuyla ilgili Türkiye ile Almanya arasındaki görüşmelere dikkati çekti. Şu değerlendirmede bulundu; "(Almanya'dan tank motoru temini) Konu, siyasi zeminde gündeme getirildi. Bu konuyla ilgileneceklerini belirttiler. Gelişmeleri takip edeceğiz. Bu konuda negatif geri dönüş olmadı. Yapılan görüşmelerde mesaj alındı, üzerinde çalışacakları söylendi."

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Altay tankının envantere giriş zamanına ilişkin soru üzerine, "İhalede T0 başlangıç şartı vardır, verilen prototip içinde kullanılan komponentler vardır. Eğer bu komponentleri sağlayamıyorsanız projeye başlayamazsınız. T0 imzayla başlayacak ümidimiz vardı ama bu konuda spekülasyon yapanların önümüze çıkan dış engeller için hiçbir yorum yapmaması manidardır." dedi.

Kaynak AA