Lütfen Bekleyiniz...

HABERLER
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN BAŞKANLIĞIMIZIN 35. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
07.11.2020

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN

CUMHURBAŞKANLIĞI SAVUNMA SANAYİİ BAŞKANLIĞININ 35. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI

(6 KASIM 2020)

 

Ülkemizin savunma sanayini güçlendirmek üzere, eski Başbakan ve Cumhurbaşkanlarımızdan rahmetli Turgut Özal tarafından kurulan Savunma Sanayii Başkanlığımızın 35. kuruluş yıldönümü tebrik ediyorum.

Kıbrıs Barış Harekâtının ardından başlatılan ve 1985 yılında Savunma Sanayii Başkanlığımızın kuruluşuyla bir adım öteye taşınan savunma sanayimizi geliştirme gayretlerin önü hep, doğrudan veya dolaylı olarak bir şekilde kesilmiştir.

Hükümete geldiğimizde savunma sanayindeki dışa bağımlılığımızın artık milli güvenliğimizin ötesinde bekamızı tehdit edecek düzeye ulaştığını gördüğümüz için bu konunun üzerine adeta seferberlik ruhuyla gittik.

Bugün Türkiye, küresel tedarikçilerin çıkardığı tüm zorluklara ve uyguladığı gizli-açık ambargolara rağmen, sınırları içinde terörle mücadele operasyonlarını rahatça yapabilmesini, sınırları dışında barış harekâtları yürütebilmesi, savunma sanayinde bu dönemde elde ettiği ilerlemeye borçludur. Özellikle son 5-6 yılda sürdürülen ve başarıyla bitirilen çalışmaların büyük katkısı olmuştur.

Kahraman askerlerimiz sahada canları pahasına mücadele ederken, onlara vereceğimiz en büyük destek savunma sanayimizi daha ileriye taşımak olacaktır. Savunma sanayinde daha planlı, daha sistematik ve orta-uzun vadeli hareket etmemiz gereken bir döneme girdik.

Savunma Sanayii Müsteşarlığını, Başkanlığa dönüştürüp, doğrudan Cumhurbaşkanlığı’na bağlamamızın sebebi işte budur.

İnşallah savunma sektöründe Başkanlığımızın koordinasyonunda kurumlarımız arasındaki işbirliğini, uyumu, paylaşımı daha da geliştirerek, savunma sanayindeki hedeflerimize en kısa sürede ulaşacağız.

Cumhurbaşkanı olarak bundan sonra daha da büyüyen bir güçle savunma sektörüne her tür desteği vermeye devam edeceğimizi belirterek; kuruluşundan bugüne kadar Savunma Sanayii Başkanlığımızın çalışmalarında emeği, katkısı, desteği olan herkese teşekkür ediyorum.

Recep Tayyip ERDOĞAN

Cumhurbaşkanı