Lütfen Bekleyiniz...

KARA SOJ KARA KONUŞLU UZAKTAN ELEKTRONİK DESTEK (ED) / ELEKTRONİK TAARRUZ (ET) KABİLİYETİ KAZANIMI PROJESİ
PROJE HAKKINDA

Kara SOJ projesi kapsamında geliştirilen sistem, askeri taktik araçlara entegre edilen ve geniş bir frekans bandında çalışan Elektronik Destek Sistemi (Kara SOJ ED) ile Elektronik Taarruz Sisteminden (Kara SOJ ET) oluşmaktadır.

Sistemin kullanım amacı; Hv.K.K.lığının hedef ülke erken ihbar ve hava savunma radar sistemlerinin harekât bölgesindeki tespit, teşhis ve takip yeteneğinde zafiyet yaratmak; bu sayede düşmanın komuta kontrol ve hava savunma zafiyetinden istifade ederek, Hv.K.K.lığının hava platformundaki taarruzi, savunma ve destek unsurlarının görevlerini azaltılmış risk ortamında başarı ile tamamlamalarına destek vermektir.

Bu amaçla Kara SOJ ED Sistemi radar yayınlarını tespit, teşhis, yön bulma fonksiyonlarını yerine getirirken Kara SOJ ET Sistemi hedef radarların karıştırılıp aldatılması ve iş yapamaz hale getirilmesi fonksiyonlarını yerine getirmektedir. Bu nitelikleriyle Kara SOJ Sistemi hedef ülkelerin hava savunma sistemlerinde zafiyet oluşturacaktır. 

Kara SOJ Sistemi geliştirilmesi kapsamında elde edilen bilgi birikimi, yeni Elektronik Harp sistemlerinin milli imkânlarla geliştirilmesi açısından da çok önemli bir alt yapı oluşturmuştur.  Sistem ASELSAN A.Ş. tarafından Hava Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyaçları doğrultusunda tamamen milli imkânlarla geliştirilmiş ve üretilmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Elektronik Harp yetenekleri arasında öncü olarak yer alan bu sistem, savunma sanayimiz ve ASELSAN için de önemli bir aşamayı oluşturmuş, Dünya üzerinde sayılı ülkenin envanterinde bulunan ve çok az ülke tarafından geliştirebilen böyle bir sistem ordumuz için milli imkânlarla geliştirilerek, gurur kaynağımız olmuştur.