Lütfen Bekleyiniz...

HÜRKUŞ YENİ NESİL TEMEL EĞİTİM UÇAĞI
PROJE HAKKINDA

HÜRKUŞ projesi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin eğitim uçağı ihtiyacına cevap verecek ve dünya pazarında pay sahibi olabilecek özgün bir eğitim uçağının yurt içi imkanlar kullanılarak tasarımı, geliştirilmesi, prototip üretimi, seri üretimi ve uluslararası sertifikasyonunun gerçekleştirilmesi amacıyla başlatılmıştır.

TUSAŞ tarafından yürütülmekte olan proje kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 15 adet temel eğitim uçağı ihtiyacının karşılanması maksadıyla 2 adet prototip uçak ve 15 adet Yeni Nesil Temel Eğitim uçağı üretilmiştir. 

11 Temmuz 2016 tarihinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden (SHGM) "TT32 Uçak Tip Sertifikası" alınmış ve aynı gün içinde Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA)  tarafından SHGM'nin Sertifikası tüm Avrupa ülkeleri için geçerli kılınmıştır. Böylece HÜRKUŞ, Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi'nden tip sertifikası alan ilk Türk uçağı olmuştur.

Tamamen Türk mühendisleri tarafından özel olarak tasarlanan HÜRKUŞ uçaklarımız, ASELSAN tarafından geliştirilen yeni nesil dijital kokpit yapısı ve gelişmiş görev bilgisayarı ile uluslar arası pazarda rekabet edebilecek seviyededir.