Lütfen Bekleyiniz...

HABERLER
YENİ NESİL DENİZ SİSTEMLERİ TESLİM TÖRENİ BASIN BİLDİRİSİ
24.08.2020

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına binaen Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu, Yeni SAT Botu ve Süratli Devriye Botu Tedarik Projeleri kapsamında inşa edilmiş olan Botların Türk Silahlı Kuvvetlerimize Teslim töreni 23 Ağustos 2020 tarihinde Desan Deniz İnşaat San. A.Ş.  Tersanesi/İstanbul’da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde gerçekleştirilmiştir.

06 Ekim 2017 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı ve Yonca-Onuk Tersanesi arasında imzalanan Sözleşmeler kapsamında tamamen yerli tasarıma sahip olarak inşa edilen; 2 adet Yeni SAT Botu ve 8 adet Süratli Devriye Botu Botlarının tümü Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmiştir. Yerli ve özgün tasarımlarıyla dünyada sayılı botlar arasına giren ürünlerimiz ihracat alanında da başarılara imza atmaktadırlar. Botlarımız, malumlarınız olduğu üzere kritik günlerden geçtiğimiz şu dönemde Ege Denizinde ve Gölcük’te yoğun ve başarılı bir şekilde görevlerini yerine getirmektedir.

13 Ekim 2017 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı ve Deniz İnşaat San. A.Ş. arasında imzalanmış olan Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu Sözleşmesi ile, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının çevre denizlerimizde ve kıyı sularımızda 90 m derinliğe kadar her biri asgari 3 dalgıcın aynı anda dalış yapmasına imkân sağlayacak, dalgıç personelin sığ su ve derin su uygulamalı dalış eğitimlerini icra edebilecek, Kazalarda kurtarma dalgıçlığı ve acil müdahale yapabilecek, karaya oturan ve batan denizaltı gemilerinin yerlerinin belirlenmesinde görev alabilecek 2 adet bot Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmiştir. Üniversite-kobi-sanayi işbirliği ile ilk kez yerli bir pervane dizayn ve imal edilerek Türk Loydu tarafından klaslanmıştır. Proje Kapsamında deniz altından yardım sinyali gönderen bir denizaltıyı bulmak için yerli olarak üretimi sağlanan Akustik İzleme ve Yakalama Sistemi geliştirilmiştir.