Lütfen Bekleyiniz...

HABERLER
IDEF'21 - İHA’LARIN TEST VE DEĞERLENDİRME SÜREÇLERİ İÇİN ANKARA KALECİK’TE MERKEZ KURULUYOR
18.08.2021

TRTEST Kalecik İnsansız Hava Sistemleri Test ve Değerlendirme Merkezi Projesine İlişkin Ankara Kalkınma Ajansı Destek Sözleşmesi İmza Töreni, 15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’te gerçekleştirildi.

İmza törenine Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Kalecik Belediye Başkanı Duhan KALKAN ile Kalkınma Ajansı  Genel Müdürü Barış YENİÇERİ , Ankara Kalkınma Ajansı  Genel Sekreteri Cahit ÇELİK, TRTEST Yönetim Kurulu Bşk. Adem Şahin, TRTEST Genel Müdürü Bilal AKTAŞ, Teknopark Ankara Yönetim Kurulu Başkanı Hasan GÜLTEKİN katıldı.

Savunma sanayii ürünlerinin test ve değerlendirme süreçlerini yurt dışındaki kurumlarda değil, tıpkı ürünü geliştirirken olduğu gibi yurt içinde ve milli olarak gerçekleştirmek için SSB, TSE, TÜBİTAK, TSKGV ve STM AŞ ortalığında kurulan TRTEST Test ve Değerlendirme A.Ş. tarafından işletilecek test merkezi gelişen İHA sektörü için modern bir altyapıya sahip olacak.

TRTEST, savunma sanayimizin hemen her alanında test ve değerlendirme faaliyetlerini sürdürüyor. Ankara Kalecik’te SSB’ye tahsisli 250 dönüm arazi üzerinde kurulacak İnsansız Hava Sistemleri Test ve Değerlendirme Merkezi de bu alanda çok önemli bir ihtiyaca cevap vermiş olacak.

TRTEST, bu arazi üzerinde kendisine tahsis edilen 48 km uzunluğunda, 3.5 km eninde, ortalama 7000 feet irtifa ile ar-ge uçuşlarına ayrılmış hava sahasında çalışmalarını yürütecek.

Bu alanda TRTEST’in koordinasyonunda mini İHA, multikopter ve sürü İHA projelerinin uçuş kabiliyet testleri, İHA tespit/algılama, sınıflandırma, yanıltma ve engelleme üzerine yapılan ar-ge çalışmalarında kullanılan cihaz ve yazılımların testlerine hizmet verecek.

TRTEST, Kalecik Belediyesi ve Teknopark Ankara ortaklığında başlatılan TRTEST Kalecik İnsansız Hava Sistemleri Test Ve Değerlendirme Merkezi Projesi kapsamında ihtiyaç duyulan tüm altyapı çalışmaları Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenecek.